Sok, nalewka z pokrzywy, na odporność i odtrucie

Pokrzywa jest źródłem mnóstwa witamin i cennych elementów.

Zawiera witaminę A, B2, C, E, K, flawonoidy, żelazo, magnez, wapń, krzem. Dzięki zawartości garbników ma właściwości ściągające, a sterole roślinne pomagają w obniżaniu cholesterolu. Sok można stosować wewnętrznie i zewnętrznie. Znakomicie działa na włosy i cerę.
Maj, to najlepszy miesiąc, aby pozyskać młodą pokrzywę i zrobić z niej nalewkę, bądź zmieszać z miodem. Nalewka na spirytusie może leżakować nawet kilka lat. Można ją spożywać codziennie, jedną łyżkę stołową.
Wyciśnięty w pokrzywy sok, zmieszany z miodem, może stać w lodówce do 3 miesięcy.
Pokrzywę najlepiej zrywać w godzinach porannych, w nienasłonecznionych miejscach. Ma wówczas najwięcej cennego soku, pozyskujemy także suchy miąższ, zdjęcie poniżej.

Z jednej siatki można uzyskać 1,5 litra soku. Nalewkę mieszamy w proporcji 1/4 spirytusu, 3/4 soku z pokrzywy.
Sok najlepiej pozyskiwać z wolnoobrotowej wyciskarki.
Suchy miąższ można wysuszyć i zblenderować, otrzymamy wówczas zielony „popiół”, który również możemy przechowywać i spożywać przez długie miesiące.


Stosując sok na płukanie włosów należy go rozcieńczyć wodą.
Podczas wyciskania soku, na górze tworzy się warstwa gęstej galarety, dlatego należy przed wymieszaniem z miodem lub spirytusem całość zblenderować, uzyskamy wówczas jednolitą konsystencję.

Niewiele jest przeciw wskazań stosowania soku z pokrzywy, nie powinno się spożywać go więcej niż ok. 10–20 ml na dobę. Należy ograniczyć przy chorobach narządów rodnych jak rak, mięśniaki, cysty, czy krwawienia. Nie można także zażywać przy przewlekłych chorobach nerek, w przypadku zabiegów chirurgicznych oraz przy cukrzycy.

Janusz Strugała

Inne strony ogłoszeniowe. Dodaj, szukaj ogłoszeń:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *